Počet přečtení článku za pomoci Google Analytics

Pokud u svých článků chcete zobrazovat počet přečtení, tak WordPress vám nabídne velké množství pluginů, které můžete použít. Velkou nevýhodou je ovšem fakt, že začínáte lidově řečeno od nuly. I když už vaším blogem prošly tisíce lidí, tak u všech článků vám bude svítit děsivá nula. Pokud k měření návštěvnosti používáte Google Analytics, mám pro […]

Počet přečtení příspěvků a stránek

**Post-views**
„http://wordpress.org/extend/plugins/post-views/“:http://wordpress.org/extend/plugins/post-views/

A plugin logging how many times your post/page has been visited, supporting cache plugin, with detailed analysis pages and powerful external invoking functions. (import views data from wp-postviews if used.)

Jak změřit odeslání kontaktního formuláře CF7 v Google Analytics

V pluginu Contact Form 7 existuje pole *Additional Settings*, do kterého lze přidat kód pro měření

/—code php
on_sent_ok:“_gaq.push([‚_trackPageview‘, ‚/form-odeslan‘]);“
\—

a v nastavení cíle v GA se pak */form-odeslan* vloží do pole pro sledované URL (které ve skutečnosti neexistuje), match type = head match.

Viz též:
„Google Analytics Goals with Contact Form 7: The Right Way »“:http://www.bobzien.com/2010/10/22/google-analytics-goals-with-contact-form-7-the-right-way/
„Google Analytics’s tracking function »“:http://www.google.com/support/googleanalytics/bin/answer.py?hl=en&answer=55514
„Stránka pluginu Contact Form 7 »“:http://ideasilo.wordpress.com/2009/05/31/contact-form-7-1-10/

Integrace Google Analytics

Pro integraci kódu Google analytics existuje „celá řada pluginů“:http://wordpress.org/extend/plugins/tags/google-analytics, nicméně čím méně pluginů je nainstalováno, tím lépe (rychlost, zabezpečení). Dobré řešení je proto vložit kód GA přímo do souboru **functions.php** (Vzhled > Upravit soubory)

/—code php
// Google Analytics Tracking Code
function add_google_analytics() {
?>


Plugin TopList.cz umí odfiltrovat administrátory webu

Před časem jsem vyrobil plugin TopList.cz pro systém WordPress, díky němuž lze snadno integrovat tuto populární českou statistickou službu do blogu založeného právě na známém blogovacím systému. Když ale člověk obecně zařadí takovou službu na své stránky, zjistí nemilou záležitost: do statistik se mu začnou započítávat i jeho vlastní návštěvy: když publikujete článeček a chcete se podívat na náhled, jak bude vypadat, šup, a už je tam započítaný hit. Ale to není dobré, mě vůbec nezajímá, jak na své stránky chodím já. Chci vědět, jak na ně chodí jiní.

TopList.cz neumí žádné filtrování na straně statistického serveru (např. na základě IP adresy), to ale nevadí, protože stejně je nejlepší zajistit filtrování na straně publikačního systému. Zjednodušeně tak, že pokud je přihlášen uživatel s dostatenčnými oprávněními, tak se prostě kód pro statistickou službu vůbec negeneruje. A přesně toto jsem pro svůj plugin TopList.cz doprogramoval, což znamená, že na světě je nová verze pluginu, a to s číslem 3.1.

Volba se nazývá Protokolování administrátorů a zcela záměrně je ve výchozím stavu povolena, to znamená že i návštěvy administrátorů jsou stále započítávány do statistiky TopListu — takto je nastavení shodné v rámci zpětné kompatibility (např. aktualizací pluginu ze starší verze se nezmění jeho chování). Protokolování ale můžete zakázat a potom každý uživatel s úrovní vyšší, než je specifikovaná, bude odfiltrován: pokud je k webu přihlášen, pak se kód pro statistickou službu negeneruje a tudíž jeho pohyb po webových stránkách není do statistiky započítán. Pokud byste chtěli vědět, jakou úroveň má který typ uživatele, podrobný popis najdete na webových stránkách WordPressu (anglicky).

Administrace pluginu TopList.cz včetně filtrace administrátorů

Administrace pluginu TopList.cz včetně filtrace administrátorů

To, že se negeneruje statistický kód ovšem znamená také to, že pokud jste si na své stránky umístili viditelnou ikonu TopListu, pak ta se vůbec nezobrazí. Bohužel to tak je, TopList neumožňuje zobrazit ikonu aniž by byla započítána statistická data. Takže na to upozorňuji, pokud volbu Protokolování administrátorů zakážete, pak se adminům nebude ikona zobrazovat. Všem ostatním se zobrazovat bude — jak anonymním návštěvníkům Vašeho webu, tak registrovaným uživatelů, kteří mají úroveň nižší než určenou.

Aktualizace pluginu se Vám sama nabídne v administraci WordPressu, tedy pochopitelně pokud používáte WordPress ve verzi alespoň 2.8, jelikož plugin již ve starších verzích tohoto publikačního systému nefunguje. Případně si jej můžete stáhnout přes prolink z mých stránek.

Poznámka: Soubor ke stažení byl vložen do příspěvku, pokud jej chcete stáhnout, musíte příspěvek otevřít.

WassUp – monitorování návštěv v reálném čase

WassUp je plugin zaměřen hlavně na to co návštěvníci dělají i s jejich umístěním na mapě, má i  jednoduché statistiky, pozorování kdo je online, detaily návštěvníka a mnoho dalšího. Plugin je v češtině, kterou jsem obstaral.
Oficiální web: www.wpwp.org
Plugin na WordPress.org
WassUp ukazuje údaje o návštěvě:

ip / hostname
odkazovač
pavouky
vyhledávače
klíčové slova
SERP (search engine result page – stránka výsledků vyhledávače)
opepační […]

Integrace TopList.cz do WordPressu

Člověk rád sleduje statistiky, jak mu chodí na stránky uživatelé. Jedním z nejoblíbenějších služeb pro tento monitoring u nás je server toplist.cz. Nejedná se sice o super detailní službu poskytující milión dvě stě tisíc parametrů, jen pár základních, ale je to zdarma, a to je samozřejmě příjemná cena. Také jsem se rozhodl začít měřit statistiky pomocí této služby.

Standardně jdete na server TopList a tam si vygenerujete ID pro Váš web a pak také webový kód, který si zařadíte na stránku. Zde se ovšem setkáváme se třemi potenciálními problémy:

  1. Zařadit kód na stránku umí jen pokročilý uživatel. Ale třeba své stránky na WordPressu provozuje i obyčejný člověk, který umí výborně psát články, ale HTML nebo dokonce PHP je pro něj španělská vesnice. Když vygenerovaný kód vloží do článku, tak to nefunguje. A absolutně nemá šajnu o tom, kam jinam kód zařadit. Ale statistiku používat chce. Viz třeba zde.
  2. I když se v HTML vyznám, nabízí se u publikačních systémů (nejen u WordPressu) otázka, kam ten kód zařadit. Nejčastěji se ten kód připojí do šablony vzhledu. Jenže to znamená, že když chceme změnit šablonu, tak si buď vzpomeneme a kód zařadíme i do nové šablony (to je ale práce navíc), a nebo na to zapomeneme, a o monitorování přijdeme.
  3. Nejchytřejší uživatelé si nakopírují kód pro WordPress do widgetu Text, nicméně… Kód pro monitorování má určitou konfiguraci – např. vzhled ikony, která se Vám na webu zobrazuje, ale také které parametry chcete sledovat. Když se po čase rozhodnete tuto konfiguraci změnit, musíte opět jít na server toplist.cz, vygenerovat nový kód, najít ten starý na svém webu, zaměnit. Nebylo by lepší, kdybyste si mohli konfiguraci jen naklikat a žádný kód neřešit?

Jak z toho ven? Jednoduše! Naprogramoval jsem Plugin (zásuvný modul) pro WordPress. Nainstalujete si jej do svého WordPressu, v konfiguraci vyplníte ID pro TopList a hotovo! Nemusíte umět HTML, nemusíte přemýšlet, kam kód zařadit, nemusíte se bát, že se změnou šablony o monitorování přijdete. A konfiguraci provádíte přímo ve WordPressu, pouze nastavíte, co jak chcete, a je to.

Konfigurace TopList.cz pro WordPress

Konfigurace TopList.cz pro WordPress


Takže ještě nyní instalaci podrobně jednou, aby nedošlo k mýlce:

  1. Pokud ještě nemáte svou registraci na serveru toplist.cz, pak je zapotřebí se zaregistrovat a získat ID pro své webové stránky.
  2. Nahrajte kompletní adresář pluginu do wp-content/plugins.
  3. Aktivujte plugin TopList.cz v administraci plug-inů.
  4. Přidejte widget TopList.cz v administraci Vzhled->Widgety.
  5. V konfiguraci widgetu zadejte své ID pro server toplist.cz, případně zvolte další volby. Uložte změny.
  6. Pokud chcete službu používat, ale nechcete widget vůbec zobrazovat (i když zvolíte neviditelnou ikonu, stále si widget na stránce vezme určité místo), přidejte do své šablony vzhledu – do souboru CSS s kaskádovým stylem:
    .widget_toplist_cz {display:none}

Plug-in pak můžete stahovat přímo ze stránek WordPressu, případně zde prolinkem.

Poznámka: Soubor ke stažení byl vložen do příspěvku, pokud jej chcete stáhnout, musíte příspěvek otevřít.