Někdy se stane, že potřebujete v redakčním systému WordPress pro nějakou konkrétní kategorii, stránku či příspěvek zvláštní zobrazení – šablonu. Chcete třeba pro určitou rubriku odstranit nadpis, nebo nechat vypsat nějaký text navíc. K docílení tohoto efektu můžete použít složitý systém podmínek v php, nebo jednoduše vytvořit nový soubor (od WordPress 2.9). Jak tedy na to?
Řešení 1: WordPress template slug
Máte-li již existující šablonu, na které chcete provést změny (dejme tomu category.php pro zobrazení výpisu rubrik), vezmete tento soubor a nakopírujete jeho aktuální obsah do nového souboru se speciálním názvem. Název souboru bude podle jednoho z následujících schémat:
(pokud ve vaší šabloně neexistuje soubor category.php, užijte soubor archive.php a pokud ani ten neexistuje, použijte index.php – déle uvedené názvy souborů se ale nemění v závislosti na názvu souboru s původním obsahem)
category-1.php (pro kategorii s ID 1)
category-nazev-kategorie.php (pro kategorii s názvem „Název kategorie“)
Obsah tohoto nově vytvořeného souboru si poté upravíte dle potřeby.
Obdobně lze vytvořit takto speciální šablony pro jednotlivé příspěvky (post-5.php či post-nazev-prispevku.php) i stránky (page-1.php či page-nazev-stranky.php).
Řešení 2: Custom templates for wordpress page
Přiřazení speciální šablony ke konkrétní kategorii, přípěvku či článku si už WordPress dále zařídí sám.
Pro stránky navíc můžete vytvořit speciální šablonu, která bude přístupná skrze administrační rozhraní při tvorbě či editaci stránky a můžete ji tedy užít pro více stránek na vašem webu. Opět vyjdeme ze základního souboru page.php, jehož obsah si nakopírujeme do nového souboru, nyní již s libovolným názvem. Na úvod (na úplně první řádek) tohoto .php souboru vložíte následující kód:
<?php /* Template Name: Nazev sablony */ ?>
Upravíte si samozřejmě název šablony, který je zapsán za dvojtečkou. V našem případě jde o Nazev sablony (je rozumné nepoužívat při volbě názvu diakritiku, co kdy to někdy přeci jen zlobilo )
Poznámka: Pro úpravu souborů můžete využít například Bluefish editor s nainstalovaným neoficiálním rozšířením pro podporu WordPress syntaxe a možností vložit již hotovou část kódu (mezi již hotovými kódy je i kód pro vytvoření nové šablony pro stránku): http://david.binda.cz/turn-bluefish-editor-into-powerful-wordpress-ide