Čas letí jak voda a já už dva a půl roku nenapsal nic na svůj blog. Čas to změnit! V poslední době jsem totiž vydal dva nové pluginy pro WordPress, které potřebují trochu propagace, no a taky jsem aktualizoval svůj nejspíš nejpopulárnější plugin Zalomení.
Zalomení
Psali mi někteří uživatelé WordPressu, že jim nefunguje Zalomení, ale rádi by ho používali. Někteří mi dokonce dali admin přístup na své weby, tak jsem se vrtal v tom, co je špatně. Bohužel jsem nepřišel na to, proč u nich chyba vzniká, když na mnohých jiných webech vše běží v pořádku, ale… trošku jsem si více nastudoval API WordPressu a zjistil, že nedělám věci úplně optimálně.
A tak jsem se nakonec rozhodl svůj plugin úplně přepsat. Nezůstal kámen na kameni. Pro uživatele víceméně vše funguje tak jako dříve, tedy kromě pár nových možností nastavení, které jsem tam na žádosti uživatelů přidal. Ale celé nastavení včetně jeho ukládání je nyní řešeno přímo interními funkcemi WordPressu, čímž se odstranil problém popisovaný výše.
Vše si samozřejmě vyžádalo pár ještě drobnějších úprav, takže těch verzí pluginu vyšlo v posledních dvou měsících několik, teď už je snad vše ustáleno a běhá, tak jak má.
Note: There is a file embedded within this post, please visit this post to download the file.
Stránka pluginu na webu WordPressu
Gallery Slice
Na jiném webu často publikuji galerie obrázků, no a občas se jedná o fakt velké galerie (třeba přes 100 obrázků). Je samozřejmě velmi nepraktické na domovské stránce a ostatních archivních stránkách, abyste tam měli nějakou obří galerii a museli k dalšímu článku dlouho scrollovat. Chtělo by to nějaké zkrácení, něco jako preview galerie.
Samozřejmě nejsem první, kdo se s takovým problémem setkal. Jenže ani jedno z (typů) řešení, které se nabízely, mě nezaujal. Většinou je záležitost řešena tak, že se galerie stránkuje po X obrázcích. Uživatel si pak zobrazí první stránku, druhou stránku, třetí a tak dále. Můj dojem ale je, že návštěvník, pokud ho zaujalo preview, tak si nechce zobrazovat x dalších stránek, každou zvlášť. Když už ho to zaujalo, tak chce vidět celý zbytek.
Něco takového nabízely šablony twentyten a twentyeleven, které byly výchozí ve starších verzích WordPressu. Jenže ty jako preview ukázaly zase jen jeden jediný obrázek z galerie, nic víc, teda ještě počet, kolik je v galerii obrázků celkem. No a když mě žádné existující řešení nezaujalo, tak to byl samozřejmě impuls k tomu, vytvořit své vlastní.
A tak vznikl plugin Gallery Slice. Pokud si ho nahrajete do svého WordPressu, pak na homepagi a archivech budou galerie zkráceny (oříznuty) jen na několik prvních obrázků (výchozí hodnota je 9, ale můžete si to nastavit podle svého). No a pod takto zkrácenou galerií se nachází odkaz Celá galerie →, pomocí něhož se návštěvníkovi skrz Ajax dotáhne celý zbytek galerie, pokud ho chce vidět.
Note: There is a file embedded within this post, please visit this post to download the file.
Stránka pluginu na webu WordPressu
Rajce embed
Poslední z nových pluginů jsem vzal jako takové svoje programátorské cvičení, abych se zase něco dál naučil ohledně PHP a WordPressu. Impulz nicméně vznikl z toho, že na mém jiném webu uživatelé umisťovali odkazy na galerie a obrázky z populárního českého webu Rajče. No a mě napadlo, že by bylo hezké, kdyby se místo odkazů zobrazil přímo obrázek nebo galerie.
Takže jsem vytvořil plugin, který pomocí standardních postupů WordPressu umožňuje vložit do příspěvku obrázek nebo galerii z Rajčete. To znamená, že stačí jako samostatný odstavec uvést URL adresu na obrázek nebo galerii a návštěvníkovi se místo adresy objeví příslušný obsah — obrázek nebo galerie.
Galerie se vkládá jako nativní galerie WordPressu, používá stejnou HTML strukturu a stejné CSS třídy. To znamená, že by měla být vizuálně zobrazena stejným způsobem, jako tradiční galerie, nicméně trochu to záleží i na použité šabloně. No a aby bylo vše konzistentní a integrované, galerie vkládané tímto pluginem Rajce embed budou také na homepagi zkracovány pomocí pluginu Gallery Slice, pokud používáte oba dva.
Tento plugin bude užitečný převážně lidem, kteří mají omezené množství prostoru pro svou instalaci WordPressu, ale chtěli by publikovat větší množství fotografií, ty se jim přímo do WordPressu ovšem nevejdou. Fotky tedy nahrajte na Rajče a pomocí pluginu Rajce embed je zobrazte ve WordPressu.
Note: There is a file embedded within this post, please visit this post to download the file.
Stránka pluginu na webu WordPressu
A to je pro tuto chvíli vše. V následujících týdnech asi projdu své další starší pluginy a zaktualizuji je, podobně jak jsem to udělal se Zalomením.